11 czerwca 2011 roku w trakcie XXX Kongresu EAACI w Stambule odbędzie się Europejski Egzamin z Alergologii i Immunologii Klinicznej. Organizatorem egzaminu jest Europejska Akademia Alergii i Immunologii Klinicznej (EAACI) oraz Europejska Unia Specjalistów Medycyny (UEMS).

Egzamin odbywa się od 2008 roku i ma formę testu wielokrotnego wyboru składającego się z 100 pytań w języku angielskim – 70% pytań dotyczy alergologii, 30% immunologii klinicznej. Pytania przygotowywane są przez międzynarodową radę specjalistów z EAACI oraz Instytut Edukacji Medycznej z Berna. Tematyka egzaminu  obejmuje  przede wszystkim na takich zagadnieniach jak: rodzaje alergenów, dermatologiczne i pediatryczne aspekty alergii, anafilaksja, alergia na pokarmy i jady. Egzamin uwzględnia także kwestie alergii zawodowych czy alergii w czasie ciąży.

Europejski Egzamin z Alergologii i Immunologii Klinicznej kierowany jest do lekarzy zainteresowanych sprawdzeniem swej wiedzy z alergologii i Immunologii klinicznej – mogą do niego przystąpić zarówno członkowie EAACI, jak i lekarze spoza tej organizacji. W 2010 roku w Londynie do egzaminu przystąpiło 43 lekarzy z 23 krajów, z czego 6 osób spoza Europy.

Należy podkreślić, że egzamin nie zastępuje krajowych egzaminów specjalizacyjnych, choć znakomicie je uzupełnia, budując europejskie standardy oceny wiedzy alergologicznej. Pozytywny wynik Europejskiego Egzaminu z Alergologii i Immunologii Klinicznej ma charakter prestiżowy, co wynika z rekomendacji jaką zdającemu udziela największa europejska organizacja alergologiczna.

Polskie Towarzystwo Alergologiczne, kierując się rangą i znaczeniem Europejskiego Egzaminu z Alergologii i Immunologii Klinicznej podjęło starania mające na celu wprowadzenie tej formy jako pełnoprawnego egzaminu specjalizacyjnego w Polsce. O postępach rozmów w tej sprawie będziemy na bieżąco informować na stronie internetowej PTA.